Головний офіс: м.Київ, вул. Пушкінська, 27

Лівобережний відділ продажу: м. Київ, вул. Є. Сверстюка, 23

Багатоканальний: (044) 379 47 99

Корпорацiя УкрбудНовини УкрбудЧорнобиль - зона майбутнього: 30 км відчуження або перспектив?
До списку новин

Чорнобиль - зона майбутнього: 30 км відчуження або перспектив?

Читайте також

У кінотеатрі "Україна" презентували документальний фільм "Чорнобиль. Зона майбутнього", що пропонує поглянути на зону відчуження як на майбутній центр екологічно чистої енергетики України. 


Мертва зона, сталкери, мутанти, таємний експеримент і глобальна змова - за кілька десятків років тема Чорнобильської катастрофи обросла похмурими міфами та не завжди правдивими легендами. Все це "розтиражовані штампи" - так говорить про надмірну містифікацію зони відчуження Максим Микитась, президент української державної будівельної корпорації "Укрбуд", ідейний натхненник та ведучий фільму "Чорнобиль. Зона майбутнього". 

Чернобыль – зона будущего: 30 км отчуждения или перспектив?.jpgАварія на ЧАЕС ще довго нагадуватиме про себе. Але чи варто ще на кілька десятиліть відгороджуватися від Зони? (Origo.hu)
 

Документальна стрічка, презентована напередодні 30-ї річниці вибуху, який змінив світ, розповідає про минуле та сьогодення Чорнобильської АЕС, її співробітників, а також про проект "Укриття". Неприємні дитячі спогади - Максим Микитась народився в місті Прип'ять - супроводжуються цікавою статистикою та експертною думкою про майбутнє зони відчуження. 

Чернобыль – зона будущего: 30 км отчуждения или перспектив?.pngЗведення нового укриття для четвертого енергоблоку (скріншот)

Чи можна сьогодні говорити про перспективи розвитку "мертвої зони"? Чи стане територія ЧАЕС "туристичною Меккою" на карті України? Або краще ще на кілька десятків років відгородитися колючим дротом від цієї місцевості? 

Чернобыль – зона будущего: 30 км отчуждения или перспектив?.jpgМісто Прип'ять заснували у 1970 році. Не минуло й двадцяти років, як зразкове "місто атомників" перетворилося на "місто-привид" (kommersant.ru)

Чорнобильська зона відчуження: формування 

Увага! Шановні товариші, міська рада народних депутатів повідомляє, що у зв'язку з аварією на Чорнобильській атомній електростанції в місті Прип'ять складається несприятлива радіаційна обстановка. З метою забезпечення повної безпеки людей і в першу чергу дітей виникає необхідність провести тимчасову евакуацію жителів міста в пункти Київської області... 

Жителі Прип'яті назавжди запам'ятають оголошення про екстрену евакуацію, яке пролунало наступного дня після вибуху на ЧАЕС. 

"В ніч з 25 на 26 квітня на атомній станції під час планової зупинки 4-го енергоблоку проводили експеримент - випробування однієї з систем безпеки. Однак все пішло не за планом. У 1:24 ночі почався неконтрольований ріст потужності, що закінчився вибухом і руйнуванням реактивної установки", - йдеться на початку фільму. 

Радіоактивна хмара з кислотними дощами пройшла через весь світ. При цьому найсильніший радіаційний удар прийняла на себе північна частина України, Білорусі та захід Росії. 

Точних даних про кількість евакуйованих людей не відшукати і донині. Однак за приблизними підрахунками будинку позбулися близько 335 тис. людей. 

В результаті аварії на ЧАЕС сталося радіоактивне зараження території площею в 160 тис. кв. км. 

Сьогодні забороненою для вільного доступу територією вважається 30-кілометрова зона навколо Чорнобильської АЕС. 

Чернобыль – зона будущего: 30 км отчуждения или перспектив?.jpgПрип'ять до аварії на ЧАЕС (blogirina.livejournal.com)

Чернобыль – зона будущего: 30 км отчуждения или перспектив?.jpgПрип'ять до аварії на ЧАЕС (blogirina.livejournal.com)

Прип'ять - зразковий "атомоград" 

До евакуації в місті Прип'ять мешкали майже 50 тис. осіб. Автори документальної кінострічки відзначають, що перший "атомоград" в СРСР був зразковим в усіх відношеннях містом. Заснований у 1970 році, він був спланований і побудований з нуля. 

Чернобыль – зона будущего: 30 км отчуждения или перспектив?.pngСумнозвісне чортове колесо, яке стало символом Прип'яті (скріншот)

 
Найдосконаліша на той час архітектура, широкі та рівненькі дороги, річковий вокзал, басейни, кінотеатри, палаци культури, готелі та ресторани - Прип'ять називали містом майбутнього. 

Чернобыль – зона будущего: 30 км отчуждения или перспектив?.jpgЗа останній десяток років корпорація "Укрбуд" виконала на ЧАЕС 12 проектів, зараз йде найскладніший з них - зведення огороджувального контуру нового укриття (Маріанна Присяжнюк)

 
Після того, як з Прип'яті були евакуйовані всі жителі, "місто атомників" ще практично 10 років залишалося недоторканим, чекаючи на повернення городян. По периметру його обнесли сигналізацією системи "Скала", яку використовували на кордонах СРСР. Всі перші поверхи будинків, а також громадських будівель, перебували під постійною охороною. 

"Місто залишалося красивим і доглянутим. Навіть за кілька років після евакуації ним їздили поливальні машини. У 1997 році ще працював басейн "Лазурний", тепличний комплекс Прип'яті. А наприкінці 1997 року було прийняте рішення відключити гарячу воду та електрику. Після чого і почалися масові грабежі", - розповідає один з очевидців тих подій. 

Чернобыль – зона будущего: 30 км отчуждения или перспектив?.jpgНад спорудою нового укриття для четвертого енергоблоку працюють більше 1,5 тис. чоловік (Маріанна Присяжнюк)


Єдине місце, яке вдалося вберегти від шукачів металу - сама атомна електростанція. По-перше, територія тут дуже забруднена. По-друге, об'єкт суворо охороняється. 

У фільмі також розповідається про колесо огляду з жовтими кабінками, яке стало мало не символом Прип'яті. Це колесо можна зустріти на багатьох фотографіях сталкерів, в кінострічках. Як виявилося, негласний символ міста відомий також тим, що на ньому жодного разу ніхто не прокотився. Жителі Прип'яті були евакуйовані з міста за три дні до відкриття нового парку розваг. 

Чорнобильська АЕС: проект "Укриття" 

У фільмі "Чорнобиль. Зона майбутнього" докладно розповідається про будівництво унікального об'єкта - гігантського куполу під назвою "Укриття", який має накрити зруйнований четвертий енергоблок ЧАЕС і запобігти потраплянню радіації в навколишнє середовище. 

Арка, під зводами якої можна було б розмістити лондонський Біг-Бен, являє собою купол, яким накриють енергоблок. Зробити це вкрай необхідно, тому що старий саркофаг поступово руйнується. Термін його служби складає приблизно 30 років. У 2013 році в машинному залі стався обвал бетонних плит. Тоді дірку площею 600 кв. м вдалося швидко залатати. Однак це ще раз нагадало, як важливо найближчим часом завершити проект "Укриття". 

По ширині під куполом можна було б розмістити три літаки АН 225 "Мрія" - найбільший літак у світі. Довжина споруди також вражає - це 1,5 футбольних поля. З усієї сталі (29 тис. тон) можна було б побудувати три Ейфелеві вежі. 

Сьогодні по всій зоні відчуження на різних об'єктах зайняті близько 4 тис. осіб, більшість яких (понад 1,5 тис. осіб) працюють над спорудженням нового безпечного укриття для четвертого блоку ЧАЕС. 

Термін служби нового захисного укриття - 100 років. Об'єкт зможе витримати 6-бальний землетрус і смерч класу 3. 

На будівництві об'єкта працюють українські та французькі фахівці з компанії "Novarka" (Франція) і "Укрбуд" (Україна). При цьому у фільмі відзначається, що найважчу роботу взяла на себе саме українська сторона. Наші інженери та будівельники ведуть роботи в самому серці реактора, де можна перебувати не більше 5 хвилин. Також українські працівники видалили з ЧАЕС всі горючі матеріали: перегородки, покриття підлог, двері, електрообладнання. Одних лише недіючих кабелів було видалено понад 200 км - це на 50 км більше, ніж відстань від станції до Києва. 

При цьому всередині саркофага ще залишається багато роботи. Необхідно порізати та витягти різне обладнання, яке залишилося в ньому після аварії. Ба більше, з даху необхідно зняти шар бетону, який у 1986 році заливали хаотично, щоб заглушити реакцію після вибуху. 

Крім арки на території поруч з ЧАЕС також йде будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних матеріалів. 

До слова, у 2015 році відбулася масштабна заміна старої труби (150 метрів) на нову, дещо меншу. Річ у тім, що просто прибрати стару вентиляційну трубу не можна. Всередині зруйнованого реактора ще до сих пір відбуваються складні процеси, які становлять небезпеку без працюючої вентиляційної системи. 

Чернобыль – зона будущего: 30 км отчуждения или перспектив?.jpgПід куполом (Маріанна Присяжнюк)

 
Чорнобиль - зона майбутнього 

Автори документального фільму задаються питанням: "Що ж буде далі з зоною відчуження?" 

Експерти прогнозують, що Зона ще може послужити Україні, перетворившись на паливний центр і оплот екологічно чистої енергетики. 

Незважаючи на закриття ЧАЕС, вся інфраструктура (трансформатори, підстанції, ЛЕП) тут ще залишилася і збереглася в хорошому стані. Приміром, на території зони відчуження можна будувати сонячні та вітрові електростанції. Всі умови для цього є.

Найбільша витрата в подібних проектах - це підключення "зелених" об'єктів до енергосистеми. Велика стаття витрат - це закупівля спеціальних кабелів, підстанцій і т.д. У чорнобильській зоні все це вже є. Тож тут не потрібно буде витрачати додаткові кошти на інфраструктурну частину. 

Крім того, ЧАЕС можна використовувати в якості підприємства з утилізації та захоронення ядерних відходів як самої Чорнобильської АЕС, так і інших атомних станцій України. 

Голова корпорації "Укрбуд" Максим Микитась звернув увагу на необхідність розвитку водних транспортних шляхів. Адже після аварії стратегічно важливу річку Прип'ять практично "поховали". 

"Вже сьогодні лунають думки, що зона відчуження - це національне багатство і нерозумно його не використовувати. При чому говорять про це не наші, а європейські чиновники", - підкреслює Микитась. 

Крім того, не варто забувати, що Зона приваблює туристів з усього світу, які особисто хочуть побачити "місто-привид" і боротьбу природи з атомом. 

Чернобыль – зона будущего: 30 км отчуждения или перспектив?.pngВентиляційну трубу довелося залишити (скріншот)

Вентиляционную трубу пришлось оставить (скриншот).png Вентиляційну трубу довелося залишити (скріншот)

Фільм "Чорнобиль. Зона майбутнього": де дивитися? 

Переглянути документальний фільм "Чорнобиль. Зона майбутнього" можна на виставці Clouded Lands, яка до 9 травня буде проходити в "Мистецькому Арсеналі" (вул. Лаврська, 10-12). Колектив Food of War (міжнародний міждисциплінарний арт-колектив, який досліджує взаємозв'язок тем їжі та війни через мистецтво) розробив проект виставкового туру по Європі, відтворивши шлях радіоактивної хмари. Пройшовши кілька виставкових залів, які дозволяють по-новому поглянути на Чорнобильську катастрофу, фінальний перегляд фільму підштовхне до несподіваної розв'язки: Чорнобиль - це дійсно зона майбутнього. 

Солнечные электростанции или ветряки – зону отчуждения можно сделать украинским центром экологически чистой энергетики (скриншот).pngСонячні електростанції або вітряки - зону відчуження можна зробити українським центром екологічно чистої енергетики (скріншот)

Зона отчуждения – это также национальное богатство (скриншот).png Зона відчуження - це також національне багатство (скріншот)

Карта сайту

Контакти

  • Головний офіс:м.Київ, вул. Пушкінська, 27

  • Лівобережний відділ продажу:м. Київ, вул. Є. Сверстюка, 23

  • Багатоканальний: (044) 379 47 99

Приєднуйтесь

Copyright © 2004-2018 Українська Державна будівельна корпорація «Укрбуд»