Головний офіс: м.Київ, вул. Пушкінська, 27

Лівобережний відділ продажу: м. Київ, вул. Є. Сверстюка, 23

Багатоканальний: (044) 379 47 99

Корпорацiя УкрбудНовини УкрбудУнікальний фоторепортаж! За два кроки від реактора ЧАЕС
До списку новин

Унікальний фоторепортаж! За два кроки від реактора ЧАЕС

Читайте також

Кореспонденти "КП" в Україні" побували на 4-му енергоблоці ЧАЕС, де йдуть будівельні роботи. 


За два кроки від реактора ЧАЕС.jpg
Перед в'їздом на територію ЧАЕС спочатку потрібно пройти через КП. Фото: Оскар Янсонс 

Здалеку 4-й блок Чорнобильської АЕС виглядає суворо та мляво. Але якщо потрапити за ворота атомної станції та перетнути кілька КПП, виявиться, що під дахом саркофага та на самому його даху повно людей. Сьогодні це будівельний майданчик, на якому на повну силу кипить робота. З вересня минулого року співробітники ПрАТ "Укренергомонтаж", яке входить в корпорацію "Укрбуд", приступили до зведення потужних залізобетонних стін на західному та східному боці об'єкта "Укриття". Разом з аркою, яку сьогодні добудовує французька фірма "Новарка", вони створять новий безпечний конфайнмент, який надійно закриє реактор, що вибухнув, на цілих сто років. Журналістам "КП" в Україні"випала нагода побувати на унікальному об'єкті. 

За два кроки від реактора ЧАЕС.jpg
Рано вранці робітники поспішають на роботу на станцію. Фото: Оскар Янсонс 

У брудну зону треба йти в чистому 

Унікальним це будівництво називають не дарма. Не тільки в Україні, але і в світі не було подібного досвіду. Щоб приступити до зведення стін, які по-розумному називаються огороджувальним контуром, всередині саркофага довелося демонтувати частину технологічного обладнання, а головне - зняти величезні напливи бетону, який в 1986-му лили невпорядковано, аби заглушити атомну реакцію. 

За два кроки від реактора ЧАЕС.jpg

За два кроки від реактора ЧАЕС.jpg
Санітарний шлюз перед виходом на відкритий майданчик. Тут надягають робочі черевики. Умовно брудна зона переходить у просто брудну. Фото: Оскар Янсонс 

- Зараз демонтаж вже закінчений, ми приступили до творчого процесу, - розповідає Анатолій Дмитришин, який в "Укренергомонтажі" керує проектом із спорудження огороджувального контуру. - Для зведення стін із західного та східного боку блоку прийняли 3,5 тисячі кубометрів бетону, добігає кінця будівництво фундаментних плит. Та самі можете все побачити! 

Щоб потрапити до 4-го енергоблоку, доводиться виконати весь ритуал, який день за днем здійснюють робітники. Це перехід з чистої зони до брудної, яка починається з охайної роздягальні. Тут ми залишаємо весь одяг, речі та в білих халатах і сланцях на босу ногу крокуємо в гардеробну. 

За два кроки від реактора ЧАЕС.jpg
Цей прилад визначає забруднення взуття при виході з робочої зони. Фото: Оскар Янсонс

Костюм будівельника на ЧАЕС - це не проста роба. Спочатку слід одягатися в білосніжну нижню білизну - підштаники та тонку сорочку. Зверху надягають щільні бавовняні штани та куртку (в брудну зону треба йти виключно в чистому - наш одяг пахне пральнею). На ноги натягуються білі шкарпетки. А важкі чорні черевики з вимазаними білою фарбою носками ... беруться в руки. Ось так в одних шкарпетках ми і шльопаємо з другого поверху санпропускника на перший слідом за нашим провідником - головним інженером з охорони праці Костянтином Лічкуном. 

За два кроки від реактора ЧАЕС.jpg
На перетинах маршруту транспорту та руху персоналу обов'язково треба обмивати взуття у ванночках із водою. Фото: Оскар Янсонс 

Навіть воду слід пити правильно 

У маленькій кімнаті строго під розпис нам видають респіратори та білі трикотажні рукавички. Абсолютно нові, в упаковці. Навіть шкода стає, що таку добротну річ доведеться викинути за пару годин. Тільки по "Укрбуду", розповідає Костянтин Лічкун, щодня утилізується понад півтисячі рукавичок і респіраторів. А на блоці працюють ще співробітники, найняті "Новаркою". Уявляєте, скільки добра щодня йде в трубу?! Але це дрібниці в порівнянні з вартістю арки та робіт всередині 4-го блоку, за які платить Європа, а точніше, Європейський банк. 

За два кроки від реактора ЧАЕС.jpg
Внутрішні обриси арки збігаються з контуром старого «Укриття». Арку (праворуч) насунуть на 4-й енергоблок (зліва) по спеціальних пазах. Фото: Оскар Янсонс 

Ось ми і дісталися місця, де можна влізти в черевики - так званий санітарний шлюз. Взуття слід поставити за лавку, переступити через неї, і тільки потім сунути ноги в черевики. Взагалі вся робота на майданчику ЧАЕС складається з правил. Наприклад, періодично ставати в ванночки з водою, переходячи з більш брудної зони до більш чистої, або на перетинах "людських" маршрутів з транспортними. 

За два кроки від реактора ЧАЕС.jpg
Арка, яка накриє четвертий енергоблок, практично готова. Проводяться внутрішні роботи - встановлюються вентиляція, система пожежогасіння. Фото: Оскар Янсонс 

Але найбільша суворість - це не палити. Напередодні нашого візиту шістьох робітників навіть звільнили за порушення. Ще не можна нічого їсти та лускати насіння, на яке робочий люд чомусь страшенно тягне. Брати з собою дозволено лише бутильовану воду або вгамовувати спрагу зі спеціальних фонтанчиків. Але і пити треба правильно: спочатку прополоскати рот водою, сплюнути, а вже потім ковтати. А знаєте, як після роботи слід митися в душі? Спочатку облитися прохолодною водою і тільки потім вмикати тепленьку. Це щоб пори відразу не розширилися. 

Дозиметр попискує 

Чесно кажучи, вперше побачила, як на роботу стоїть черга. Ми потрапили якраз на пересмінку - біля КПП на території станції товчуться робітники. Спасибі, пропускають вперед - без зла, але з жартами. Їх можна зрозуміти: робота, на відміну від нашої, мало творча, проте важка. Чи небезпечна? Якщо дотримуватися всіх обмежень, то кажуть, що ні. На кожного виписується певна допустима доза в залежності від місця, де буде знаходитися людина. Нам, наприклад, виділили 300 мікрозівертів. І попередили: якщо дозиметр буде пищати безперервно - відразу ноги в руки і назад. 

За два кроки від реактора ЧАЕС.jpg
Наша екскурсія по Чорнобильській АЕС. Фото: Оскар Янсонс 

Середина блоку - це коридори та сходи. Одними з них ми підіймаємося на дах. Це не власне саркофаг, але частина "Укриття" - допоміжна споруда реакторного відділення. Звідси чудово видно, як ідеально контури блоку співпадуть з аркою, коли вона почне свій рух. "Найатомніша" ділянка роботи - машинний зал, де вже розібрана частина покрівлі під майбутню стіну. Щоб увійти сюди, потрібно вдягатися в одноразовий комбінезон, схожий на тонкий скафандр, і бахіли. Але все одно дозиметр тривожно попискує. До реактора тут всього кілька метрів. Саме в машинному залі "Укрбуд" вів найважчі та запилюжені роботи зі зняття бетонних напливів. На деяких ділянках можна було знаходитися не більш ніж півгодини. Зараз, коли під стіну готують арматуру, небезпека вже менша. 

За два кроки від реактора ЧАЕС.jpg
Наприкінці робочого дня по території ЧАЕС їздить автомобіль, який поливає водою місцевість. Фото: Оскар Янсонс 

Виплутатися з "космонавтського" костюму мені допомагає усміхнений хлопець. Називається Сашею з Курахово (Донецька область). 

- Я тут всього тиждень, поки задоволений. Роботу знайшов за оголошенням, батькам, щоправда, ще не сказав, де влаштувався - щоб не хвилювалися, - розповідає про себе. 

До слова, кадри для роботи на 4-му блоці "Укренергомонтажу" потрібні: в ціні бетонщики, монтажники, арматурники. Робота за вахтовим методом: два тижні без вихідних. Винятки робляться тільки на Новий рік і Великдень. 

За планом основні роботи на енергоблоці мають завершитися до кінця вересня цього року. 

Карта сайту

Контакти

  • Головний офіс:м.Київ, вул. Пушкінська, 27

  • Лівобережний відділ продажу:м. Київ, вул. Є. Сверстюка, 23

  • Багатоканальний: (044) 379 47 99

Приєднуйтесь

Copyright © 2004-2018 Українська Державна будівельна корпорація «Укрбуд»